Showdansskolan FLEX show ”Meningen Med Livet”

Lördag 1/12 kl 19.00 och söndag 2/12 kl 12.00, 15.00 och 18.00 är det dags för Showdansskolan FLEX föreställning ”Meningen Med livet” på Vallentuna Teater, Gymnasievägen 4, Vallentuna.

Biljetterna säljs redan nu på http://www.nortic.se/ (sök på FLEX).

Från den 3/11 till den 1/12 kl 16 säljs biljetter även på Vallentuna Kulturhus, Biblioteket.
Därefter säljs resterande biljetter i entrén vid Vallentuna Teater i samband med showen.

OBS! Föreställningarna kan bli slutsålda så köp biljetter i god tid så att ni inte blir utan!

Biljettpris: 180:- för vuxna, 90:- för barn upp till 12 år.
Barn upp till 2 år som sitter i vuxens knä går in gratis.

Det är fritt fram att fotografera och filma under lördagens scenövningar, men vi ber er undvika film och foto under showen för att inte störa den övriga publiken.

Danslinjerna uppträder på alla shower.

Övriga grupper uppträder enligt nedanstående Showschema.

Showschema

Lördag kl 19.00 Jump ”Alladin”
Aporna ”Alladin”
En helt ny värld
Blame it on the disco
Coldhearted
Research
Blah Blah
Dum Dee
Specialgrupp 2
Barndans 5-6 år nyb/forts sön Anna
Slow 9-13 år nyb/forts mån Myra
Disco 7-9 år nyb/forts Maria/Minna
Specialgrupp 5
Specialgrupp 4
Disco 9-13 år nyb/forts sön Ella
Street 10-15 år nyb/forts fre Emma

Söndag kl 12.00 Jump (Alladin)
Aporna (Aladdin)
En helt ny värld
Blame it on the disco
Akrobatik
Let’s go crazy
Research
Blah Blah
Dum Dee
Specialgrupp 1
Barndans 5-6 år forts/medel sön Anna
Showjazz 10-15 år nyb/medel ons Myra
Disco 5-6 år forts tors Naomi
Akrobatik medel och avancerad sön Ida
Vuxna forts/medel ons Eva
Specialgrupp 3
Disco 7-9 år nyb/forts sön Ella
Street 6-9 år år nyb/forts fre Ella

Söndag kl 15.00 Jump (Alladin)
Aporna (Aladdin)
En helt ny värld
Blame it on the disco
Akrobatik
Let’s go crazy
Research
Blah Blah
Dum Dee
Specialgrupp 1
Barndans 5-6 år forts/medel sön Anna
Showjazz 10-15 år nyb/medel ons Myra
Disco 10-15 år forts/medel mån Myra
Akrobatik medel och avancerad sön Ida
Vuxna forts/medel ons Eva
Specialgrupp 3
Disco 7-9 år forts/medel tors Ella
Street 7-10 år år forts fre Emma

Söndag kl 18.00 Jump (Alladin)
Aporna (Aladdin)
En helt ny värld
Blame it on the disco
Cold Hearted
Research
Blah Blah
Dum Dee
Specialgrupp 2
Barndans 5-6 år nyb/forts tis Maria
Showjazz 7-9 år nyb/forts mån Natasha
Disco 10-15 år forts/medel mån Myra
Specialgrupp 5
Specialgrupp 4
Disco 7-9 år forts/medel tors Ella
Street 10-15 år nyb/forts fre Emma

 

OBS! Varje grupp skall ha två hjälpföräldrar som måste vara närvarande både under Scenövningen samt hela den show som gruppen uppträder på. Mer information om hjälpföräldrarnas uppgift kommer i respektive grupps informationsblad.

Genomgång för hjälpföräldrar lördag kl.10.30-11.00

Scenövningar

Schemat för scenövningarna följer showen så långt det är möjligt.

Samling i Cafeterian 30 min före övningstiden. Föräldrar till yngre barn (5-9 år) behöver följa med sina barn till Scenövningen.

Föräldrar får sitta inne i teatern men mat och dryck får inte tas med in, och det är viktigt att alla i publiken är tysta.

Scenövningen avslutas med fotografering, där du får möjlighet att fota ditt barns grupp.

I och med att ditt barn är med på fotograferingen godkänner du att vi får publicera bilderna.

Scenövningsschema

1 Remember me Jennifer Wallén solo Fredag   21.00-22.00
2 La Bayadère Danslinje 1, 2, 3, 4 balett Fredag   18.00-19.00
3.bc Alladin ”Jump” Specialgrupp 1 Lördag   09.00-09.30
3.ad Alladin ”Jump” Specialgrupp 2 Lördag   09.00-09.30
4.a Alladin ”Aporna” Barndans 5-6 år nyb/forts sön Anna Lördag   09.30-10.00
4.bc Alladin ”Aporna” Barndans 5-6 år forts/medel sön Anna Lördag   09.30-10.00
4.d Alladin ”Aporna” Barndans 5-6 år nyb/forts tis Maria Lördag   10.00-10.30
9.bc Akrobatik Akrobatikgrupperna Lördag   10.30-11.00
Genomgång för hjälpföräldrar Lördag   10.30-11.00
5.a Alladin ”En helt ny värld” Slow 9-13 år nyb/forts mån Myra Lördag   11.00-11.30
5.bc Alladin ”En helt ny värld” Showjazz 10-15 år nyb/forts ons Myra Lördag   11.00-11.30
5.d Alladin ”En helt ny värld” Showjazz 7-9 år nyb/forts mån Natasha Lördag   11.30-12.00
6.a Blame it on the disco Disco 7-9 år nyb/forts tors Minna/Maria Lördag   12.00-12.30
6.b Blame it on the disco Disco 5-6 år forts tors Naomi Lördag   12.00-12.30
6.cd Blame it on the disco Disco 10-15 år forts/medel mån Myra Lördag   12.30-13.00
7 Gruppdisco enligt separat lista Fredag   16.00-17.00
8 Tävlingsgrupper alla stilar Specialgrupp 3, 4, 5 och Danslinjer Fredag   16.00-17.00
9.ad Konstnärlig dans enligt separat lista Fredag   16.00-17.00
10 Gruppdisco enligt separat lista Fredag   16.00-17.00
 – paus – Lördag   13.00-14.00
11.ad Cold hearted Specialgrupp 5 Lördag   14.00-14.30
11.bc Let’s go crazy Vuxna forts/medel ons Eva Lördag   14.00-14.30
12.a Research Specialgrupp 3 Lördag   14.30-15.00
12.b Research Specialgrupp 4 Lördag   14.30-15.00
13.a Blah Blah Disco 9-13 år nyb/forts sön Ella Lördag   15.00-15.30
13.b Blah Blah Disco 7-9 år nyb/forts sön Ella Lördag   15.00-15.30
13.cd Blah Blah Disco 7-9 år forts/medel tors Ella Lördag   15.30-16.00
14.ad Dum Dee Street 10-15 år nyb/forts fre Emma Lördag   16.00-16.30
14.b Dum Dee Street 6-9 år nyb/forts fre Emma Lördag   16.30-17.00
14.c Dum Dee Street 7-10 år forts fre Emma Lördag   16.30-17.00
15. Cold streets of Stockholm Minna och My Sundén Fredag   21.00-22.00
16. Lugn och ro Danslinje 2 Fredag   17.00-18.00
17. Caught up in the rain Stephanie Wallén Fredag   21.00-22.00
18. Me too Danslinje 1 Fredag   17.00-18.00
19. Smile Danslinje 4 Fredag   20.00-21.00
20. Lady Marmelade Danslinje 3 Fredag   20.00-21.00
21. Final Danslinjerna Fredag   19.00-20.00
21. Final Show lör kl 19.00, sön kl 12.00 Lördag   17.00-17.30
21. Final Show sön 15.00, sön 18.00 Lördag   17.30-18.00